Kolding Klatreklub afholder i samarbejde med Dansk Klatreforbund kursus i Klatreinstruktør 2. Aspiranten lægger penge ud for kurset (1.000,-), beløbet bliver refunderet af Kolding klatreklub efter bestået eksamen.
Uddannelsen til Instruktør 2 er rettet mod personer, som har en del erfaring fra klatring på kunstige klatrevægge, og som ønsker at kunne undervise i bouldering, toprebsklatring og føring på en inspirerende og sikker måde.
Den uddannede Instruktør 2 kan for eksempel undervise på sikringskurser, såsom topreb og førstemandsklatring. Efter bestået eksamen modtager du et certifikat
Krav til aspirant:
- Du har noget erfaring og er en aktiv klatrer og have rutine i at føre ruter og sikre en førstemand med meget stor sikkerhedsmargen og rutine. Skal kunne sikre flydende og rutineret og efter producentens anvisninger med rebbremser af ATC-typen og med Gri-Gri.
- Du skal have god forståelse for klatreteknik. Dette betyder ikke, at du skal kunne klatre meget svære ruter, men du skal kunne forevise de mest almindelige teknikker for begyndere og igangsætte sjove øvelser og klatrelege.
- Mindre fejl og dårlige vaner kan naturligvis rettes til på kurset.
- Du skal have et gyldigt førstehjælpsbevis (12 timers).
Dato: Kurset kører over 3 aftner: Onsdagene – 8. jan, 22. jan og 29. jan 2014 kl. 17 – 21
Tilmelding: Du skal tilmelde dig på dklaf.dk (tilmelding gælder kun ved betaling.) – tilmeld dig på dette link
Kursus indhold og kompendier: Kursus kompendiet kan downloades her: Instruktør 2 kompendier (PDF)
Spørgsmål: Snak med Jens Winbladh om indhold og krav til aspiranten.

