
Efter kort tids forhandlinger har Fredericia Klatreklub og Kolding Klatreklub valgt at samle kræfterne i én klub. Fra 1. juli vil de to klubber arbejde sammen som én samlet klatreklub under navnet Kolding Klatreklub. Klubben bliver beliggende i hallen på Dalbygade 40 i Kolding. Sammen vil de to klubber arbejde på at blive stedet, hvor klatrere fra hele trekantsområdet mødes og dyrker deres fælles passion for klatring.
Sammenlægningen er givende for begge klubber, der hver især står med deres udfordringer. Fredericia Klatreklub har været hæmmet af manglende udviklingsmuligheder og har derfor haft et faldende medlemstal.
Kolding Klatreklub har siden de flyttede i nye lokaler sidste år været i gang med en rivende udvikling. Det er så fedt at få nye kræfter ind, som brænder for klatring, men som også har fornyet energi til at videreudvikle vores faciliteter sammen med vores medlemmer. Sammenlægningen giver os mulighed for at give medlemmerne mere af det hele. Flere kurser og udlandsture og tiltrække større klatrearrangementer og events.
Sammenlægningen af det to klubber, betyder, at klubben allerede til efteråret påbegynder udvidelser af den eksisterende klatrevæg. Det øgede medlemstal har selvfølgelig betydet et øget pres på vores faciliteter. Det har vi heldigvis mulighed for at gøre noget ved. Fredericia Klatreklub medbringer både udstyr og penge, der kan råde bod på den ekstra aktivitet i hallen.
Over den næste stykke tid, vil der komme en del medlemmer fra Fredericia Klatreklub, giv de nye medlemmer en god velkomst.
/Bestyrelsen